Chémia - blog

Každú nedeľu večer presne o 20:00 budem uverejňovať na youtube krátke prednášky z chémie. Ak Ťa chémia naozaj baví a chcel by si v nej zlepšiť, daj si odber videí (https://www.youtube.com/channel/UCczIPKm8RNQuD_mrj40oePg) a spolu si prejdeme chémiu od základov emo

________________________________________________________________________________________________________________________

Zoznam video prednášok z chémie

Vyjadrenie veľkosti sústavy:

Video 1: Látkové množstvo a počet častíc (publikované)

Video 2: Atómová hmotnostná jednotka, relatívna atómová a molekulová hmotnosť (publikované)

Video 3: Mólová hmotnosť (publikované)

Video 4: Objem (publikované)

Video 5: Stavová rovnica ideálneho plynu (publikované)

 

Vyjadrenie zloženia sústavy:

Video 6: Mólový zlomok, hmotnostný zlomok a objemový zlomok (publikované)

Video 7: Látková a hmotnostná koncentrácia, molalita (publikované)

Video 8: Ako prepočítať mólový zlomok na hmotnostný zlomok (publikované)

Video 9: Ako prepočítať hmotnostný zlomok na mólový zlomok (publikované)

Video 10: Mólová hmotnosť zmesi (publikované)

Video 11: Priemerná mólová hmotnosť viaczložkovej zmesi (publikované)

 

VIDEO 1: Látkové množstvo a počet častíc

Prečo a ako bolo zadefinované látkové množstvo ? Mnohí z vás, žiaci, či študenti viete s látkovým množstvo narábať, počítať, ale viete aj jeho skutočný význam ? Pozrite si toto video a možno si rozšírite obzor :)


 

VIDEO 2: Atómová hmotnostná jednotka, relatívna atómová a molekulová hmotnosť

Kedže hmotnosť častíc, ktoré tvoria danú látku (atómy, molekuly ...) je veľmi nízka, boli zavedené relatívne veličiny ako relatívna atómová hmotnosť "Ar" a relatívna molekulová hmotnosť "Mr". Prečo a ako sa dozviete vo videu :)

 

Video 3: Mólová hmotnosť

V tomto videu sa dozviete ako je definovaná a ako sa používa mólová hmotnosť . Na konci videa sú ukázané 2 krátke výpočty orientované na mólovú hmotnosť, hmotnosť a látkové množstvo, ktoré vám umožnia lepšie pochopiť danú problematiku.

 

 

VIDEO 4: Objem látky a telesa, hustota

Objem látky (telesa) v každom jednom skupenstve možno elegantne vypočítať cez hustotu. Ako ? Dozviete sa viac vo videu :)

 

VIDEO 5: Stavová rovnica ideálneho plynu

Stavová rovnica ideálneho plynu opisuje správanie ideálneho plynu. Čo je ideálny plyn, čo je stavová rovnica ideálneho plynu a riešené tri príklady na danú tému nájdete v tomto videu :)

 

 

VIDEO 6: Mólový zlomok, hmotnostný zlomok a objemový zlomok

Mólový zlomok, hmotnostný zlomok a objemový zlomok sú tri bezrozmerné veličiny, ktorými môžeme vyjadriť zloženie sústavy. Ako sú označované, ako sú definované a ako sa s nimi narába sa dozviete v tomto videu :)

 

 

VIDEO 7: Látková koncentrácia, hmotnostná koncentrácia a molalita

Látková koncentrácia, hmotnostná koncentrácia a molalita sú ďalšie tri veličiny (okrem mólového, hmotnostného a objemového zlomku), umožňujú vyjadriť zloženie sústavy. Ako sú definované, ako sa s nimi pracuje sa dozviete v tomto videu :)

 

VIDEO 8: Ako prepočítať mólový zlomok na hmotnostný zlomok

V tomto videu sa dozviete ako prepočítať mólový zlomok látky v sústave (x) na hmotnostný zlomok (w). Odvodený je vzorec pre 2 aj viaczložkovú sústavu a vyriešené sú aj 2 vzorové príklady. Pozor ! Vo videu je aj ukážka ako možno riešiť takéto chemické problémy pomocou MS Excel :)

 

 

Video 9: Ako prepočítať hmotnostný zlomok látky (w) na jej mólový zlomok (x) ?

Ako prepočítať hmotnostný zlomok látky (w) na jej mólový zlomok (x) ? Dozviete sa to v tomto videu :). Odvodený a vysvetlený je vzorec pre 2 zložkovú zmes a rovnako aj pre N - zložkovú zmes. Súčasťou videa sú aj 2 názorné príklady, pričom riešenie jedného je ukázané pomocou MS Excel. Rozhodne sa môžete mnohému naučiť, obzvlášť v chémii.

 

Video 10: Priemerná mólová hmotnosť zmesi

Tak ako možno určiť mólovú hmotnosť prvku, či zlúčeniny, existuje aj mólová hmotnosť zmesi. Ako je definovaná, ako sa počíta sa dozviete v tomto videu :)

 

Video 11: Priemerná mólová hmotnosť viaczložkovej zmesi 

V tomto videu sa dozviete ako možno vypočítať mólovú hmotnosť zmesi, čo má veľký význam najmä v technických výpočtoch, ale samozrejme aj v "bežnej" chémii :)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie